Kredyt gotówkowy, karta kredytowa czy może raty 0%*

 

źródła finansowania z haczykiemPotrzebujesz gotówki na bieżące wydatki, wymarzony zakup? Prześledzimy różne źródła finansowania na przykładzie sprzętu RTV, choćby telewizora LED, oczywiście 3D – co prawda mistrzostwa UEFA Euro 2012 już zakończone, ale teraz można wyhaczyć najlepsze promocje.

 

Porównując źródła finansowania nie trudno wydedukować, że najtańsze są raty 0%. Drugi w kolejności kredyt gotówkowy MAX w ofercie promocyjnej od Getin Bank i na końcu karta kredytowa Multibank Visa Aquarius.

 

Wspomniany kredyt gotówkowy w ofercie promocyjnej, dla okresu kredytowania 12 miesięcy, jest oprocentowany na 6,26% w skali roku, a prowizja wynosi 0,00%. Karta kredytowa Multibank Visa Aquarius to z kolei 19% i 54-dniowy okres bezodsetkowy.

 

Tyle faktów, które są najpopularniejszymi kryteriami porównań wymienionych produktów finansowych, jednak, jak to najczęściej bywa, diabeł tkwi w szczegółach.


 

Raty 0% są najtańsze, ale tylko jeśli rzeczywiście ich oprocentowanie wynosi 0%, tzn. Klient nie jest zobligowany do zakupu ubezpieczenia. Koszty takiego ubezpieczenia mogą spowodować, że rzeczywisty koszt rat będzie równoważny z kosztem kredytu gotówkowego, którego RRSO wynosi nawet 23%! W najczęściej spotykanym, w sklepach AGD RTV, modelu rat 0% ubezpieczenie nie jest obowiązkowe.

 

Wspaniale! I tutaj może Cię spotkać niemiła niespodzianka. Niejednokrotnie bank odmówi udzielenia kredytu ratalnego bez zakupu dodatkowego ubezpieczenia. Marketingowo hasło „raty 0%” brzmi wspaniale i tak też działa, ściągając rzesze konsumentów do sklepów, ale w przypadku konieczności ubezpieczenia kredytu lepiej zastanów się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego czy nawet obciążeniem karty kredytowej.

 

Jeśli nie uda się sfinansować wymarzonego zakupu na raty 0%, wybierz kredyt gotówkowy. Przy spełnieniu wszystkich formalności, gotówkę możesz mieć na koncie już w 24 godziny od uzyskania decyzji banku.

 

Z kolei wspomniana karta kredytowa, wybrana ze względu na najniższe oprocentowanie, nie jest bez wad. Po pierwsze za wydanie karty zapłacisz 10 złotych, a rok jej użytkowania to wydatek bagatela 250 złotych. Oczywiście masz szanse być zwolniony z opłaty za używanie karty, ale musisz spełnić dodatkowy warunek – roczna wartość lub liczba transakcji bezgotówkowych za ostatnie 12 m-cy musi wynieść minimum 24 000 zł lub 120 transakcji. Karta kredytowa wydaję się być dobrym rozwiązaniem tylko w przypadku gdy zdołasz spłacić zadłużenie w ciągu 54-dniowego okresu bezodsetkowego.

 

Podsumowując – wybierz raty 0%, ale tylko bez ubezpieczenia, w przeciwnym wypadku lepszym wyborem jest kredyt gotówkowy Getin Bank. W ofercie promocyjnej oprocentowanie kredytu gotówkowego MAX jest wyjątkowo atrakcyjne. Nad wyborem karty kredytowej możesz zastanowić się tylko jeśli masz pewność, że spłacisz całość zadłużenia w ciągu 54 dni.